10 faktów, których mogłeś nie wiedzieć o Manchesterze City
1. Wiek drużyny. Manchester City może nie błyszczał w minionych latach tak jak dziś, ale z łatwością mieści się w „Top 10” najstarszych klubów na świecie, ponieważ został założony w 1880 roku, więc z 143 latami istnienia jest w bardzo doborowej grupie w futbolu.
2. Historia barw. Tak zwani „Sky Blues” nie zaczynali w ten sposób, gdyż ich charakterystyczny, błękitny mundur nie był na początku taki, jaki znamy. Barwy Manchesteru City były zróżnicowane, ale przynajmniej w pierwszych 20 latach istnienia klubu reprezentowane były przez połączenie szkarłatu z zielenią i czernią z białym krzyżem na środku koszulki.
3. Pierwszy awans do Premier League. Według informacji z portalu http://www.premierleague.pl – Manchester City zaczynał od „niższych” lig i po prawie 20 latach istnienia, w sezonie 1898-99 trafił do najwyższej klasy rozgrywkowej.
4. Pierwszy wielki zwycięzca Manchesteru 'Citizens’ mają rozbudowaną rywalizację z Manchesterem United i przynajmniej mogą się pochwalić, że jako pierwsi w Anglii zdobyli oficjalny tytuł, gdyż dzięki FA Cup zdobytemu w 1904 roku dla 'Sky Blues’ byli pierwszą drużyną z miasta z trofeum w gablocie.
5. Bramkarz Manchesteru City John Burridge jest najstarszym zawodnikiem, który kiedykolwiek grał w Premier League. W wieku 43 lat i 162 dni stał między bramką, gdy City podejmowało QPR 14 maja 1995 roku.
6. W sezonie 1937/38 City zostało jedynym klubem, który kiedykolwiek spadł z ligi angielskiej z dodatnią różnicą bramek, ponieważ zakończyło sezon z 80 strzelonymi i 77 straconymi bramkami.
7. Przez pierwsze siedem lat swojej historii Manchester City był znany jako Ardwick FC. Klub został zreformowany w 1894 roku po kłopotach finansowych Ardwick podczas sezonu 1983/84.
8 . Manchester City dzierży rekord najmniejszej liczby bramek strzelonych u siebie w sezonie regularnym Premier League. The Citizens zdobyli zaledwie dziesięć bramek u siebie podczas sezonu 2006/07.
9. City zdobyło tytuł w 2011 roku dzięki najmniejszemu marginesowi zwycięstwa w historii Premier League. Dzięki wygranej 3-2 z QPR w dniu finału, drużyna Roberto Manciniego wyprzedziła Manchester United różnicą ośmiu bramek.
10. Manchester City dwukrotnie dzierżył brytyjski rekord transferowy. Pierwszy miał miejsce w 1979 roku, kiedy Steve Daley dołączył z Wolves za 1,45 miliona funtów. Następnie zdobyli rekord ponownie w 2008 roku, kiedy Robinho dołączył z Realu Madryt za 32,5 miliona funtów.