Zasady treningu tabata
Zanim rozpoczniesz przygodę z jakąkolwiek nową aktywnością fizyczną, powinnaś jak najlepiej ją poznać, aby móc ją wykorzystać do osiągania indywidualnych celów. Nawet tabata trening odchudzający ma swoje zasady. Jeżeli więc chcesz go wykonywać sama, bez nadzoru instruktora czy trenera personalnego, koniecznie przeczytaj ten tekst do końca, by trenować w sposób bezpieczny oraz efektywny.
Tabata nie musi trwać długo. Wręcz nie powinna być długa, bo jeśli uda ci się ją wykonywać przez pół godziny, oznacza to, że nie była to prawdziwa tabata. Ten trening jest bowiem tak wymagający i tak intensywny, iż nawet zawodowcy i osoby chwalące się niezwykłą kondycją muszą zakończyć go po maksymalnie piętnastu minutach, bo inaczej nie dałyby sobie z nim rady. Nie próbuj więc na siłę zmuszać się do cięższego wysiłku. Nie ma to absolutnie żadnego sensu. Aby odczuć pozytywne działanie tabaty, wystarczy zadbać o to, aby trwała ona… cztery minuty! Tak, dokładnie tyle czasu potrzebujesz do zadbania o swoją formę, wagę i sylwetkę. Jeżeli więc nie za bardzo lubisz ćwiczyć, trening tabata okaże się dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Te pięć minut na pewno zdołasz przetrwać. Miną one tak szybko, że nim się obejrzysz, już będziesz po ćwiczeniach.
Trening interwałowy, czyli właśnie tabata, jest jednak bardzo dużym obciążeniem dla organizmu i o tym musisz pamiętać. Wykonując go codziennie, jedynie sobie zaszkodzisz. Doprowadzisz do mocnego wyrzutu kortyzolu, hormonu stresu uwalniającego się właśnie przy intensywnych aktywnościach, który tylko obniży twoje samopoczucie i sprawi, że będziesz czuć się mocno zestresowana. A nie ma sensu dokładać sobie w życiu stresu. Nie ma też żadnego powodu do tego, by wykonywać trening tabaty codziennie. Jej efekty odczujesz nawet wtedy, gdy zajmiesz się nią zaledwie dwa czy trzy razy w tygodniu. To oznacza, że łącznie na ćwiczenia jesteś w stanie przeznaczać niecałą godzinę! Trening tabata to naprawdę najlepsza propozycja dla tych, którzy wolnego czasu praktycznie nie mają.