Dlaczego warto spacerować?
Teoretycznie wszyscy, znamy dumnie brzmiące slogany: ’ Ruch to zdrowie!” Rzeczywistość bywa jednak różna. Wysokie tempo życia, praca siedząca i obostrzenia, sprawiają, że ruszamy się coraz mniej. Większości z nas, ruch kojarzy się z brutalnym przerzucaniem ciężarów lub chociaż porannym joggingiem. Mało kto, zwraca jednak uwagę, że wspaniałą i niedocenianą aktywnością fizyczną jest spacer. To o niewątpliwych, wynikających z niego korzyściach porozmawiamy dzisiaj.
1. Poprawa koncentracji i reset psychiczny.
Nie tylko spacer na łonie natury wspomaga naszą psychikę. Wiadomo, że taka forma może być najbardziej kojąca, jednak nie każdy i nie zawsze ma ku temu sposobność. Nawet 15 minut spaceru wokół miejskich alejek, może pomóc nam oderwać się od emitujących sztuczne światło ekranów, social mediów i innych sztucznych rozpraszaczy. Nie powinniśmy oczywiście chodzić z „ głową w telefonie” Warto pozwolić sobie na chwilę relaksu. Pobudzający, dotleniający spacer, może być wspaniałym ukojeniem dla naszej głowy i dać nam chwile wytchnienia, być swego rodzaju mentalnym resetem, rozładowującym napięcie/
2. Spalanie tkanki tłuszczowej.
Niewątpliwym faktem, jest ten, że spacer, może być całkiem intensywną aktywnością fizyczną, a co za tym idzie, pozwoli nam palić kalorie. Już nawet spokojny spacer, pozwoli nam spalić 300 kcal w ciągu godziny. Maszerując nieco intensywniej możemy podnieść tę wartość do nawet 400 kcal. Warto mieć na uwadze, że chcąc palić kalorie i tkankę tłuszczową, powinniśmy odpowiednio angażować ciało do ruchu, poruszać się nieco szybciej i częściej w krótkich interwałach czasowych.
3. Dotlenienie mózgu
Decydując się na spacer, wychodzimy na zewnątrz, a co za tym idzie, wystawiamy się na świeże powietrze. Przesiadując zbyt długo w zamkniętych pomieszczeniach, możemy mieć problem z odpowiednim dotlenieniem wielu narządów. Dynamiczny spacer, znacząco podniesie nasze tętno, łącząc to z dostępem do świeżego powietrza, zapewniamy sobie niezwykle dobre a co najważniejsze, niezwykle potrzebne dotlenienie. Dzięki temu nasz mózg pracował będzie zdecydowanie lepiej, a nasze samopoczucie się poprawi.
4. Wzmocnienie kręgosłupa
Wszechobecna dziś praca siedząca, podróże samochodem czy komunikacją, niezwykle negatywnie wpływają na nasz kręgosłup i często również na naszą postawę. Aktywność w postaci spaceru, zwłaszcza ruch bioder, poprawia zakresy ruchomości kręgosłupa, oraz pozwala rozładować skumulowane w nim napięcie. Podczas spaceru, warto wykonywać długie kroki, które oprócz pozytywnego wpływu na kręgosłup, pomogą nam również zaktywizować mięśnie pośladkowe oraz brzucha.
5. Obniżenie ryzyka cukrzycy
Chodząc regularnie, możemy zmniejszyć ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz obniżyć poziom cukru we krwi, jak również ryzyko cukrzycy. Badania American Diabetes Association potwierdziły, że co najmniej 30 minutowe spacery uprawiane przez 5 dni w tygodniu, wykonywane przeciętnym tempem, zmniejszają aż o 30% ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. Tym bardziej warto się ruszać regularnie.
Jak widać spacery, zwłaszcza te regularne, dają szereg korzyści. Warto więc znaleźć, choć 15 minut każdego dnia, zrezygnować z tramwaju czy wysiąść przystanek wcześniej, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, która nie tylko poprawi nam jakość naszego życia, a może je znacząco wydłużyć. Warto więc łączyć przyjemne z pożytecznym. Do dzieła!